Specjalnie dla Was chcemy rozpocząć cykl materiałów poświęconych
początkującym jak i bardziej zaawansowanym gitarzystom. Notki o takiej
tematyce będziemy zamieszczać raz w miesiącu. Na początek podstawy - krótka charakterystyka gitar, czyli to, co każdy nowicjusz
powinien wiedzieć.
‘Chcę zostać muzykiem’. Kto nas nie chciał by nim zostać? Wizualizacja sceny, popularności, przekazywanie dźwięków szerszej publiczności…tak zazwyczaj to widzimy. Niestety rozczarowanie może przyjść niezwykle szybko. Jak ze wszystkim tak i z gitarą – początki bywają trudne. A więc…UWAGA POCZĄTKUJĄCY MUZYKU! Oto kilka rad od czego najlepiej zacząć i jak nie stracić zapału.Jeżeli chcesz grać na gitarze, to musisz zacząć od podstaw. Z całą pewnością pierwsze próby i pobrzdękiwania będą dalekie od solówek Steve Vai’a, co więcej w ogóle nie będziesz brzmieć, a zanim zagrasz swój pierwszy utwór to doświadczysz wielu nerwów, a stwierdzenie ‘jak ja nienawidzę tej gitary!’ nie będzie niczym niezwykłym. Dlatego najważniejsze…CIERPLIWOŚCI!W dzisiejszej odsłonie cyklu artykułów zajmiemy się podstawami..od czego zacząć?Wielu jest zdania, że grać można na wszystkim, ale w istocie dobór gitary jest niezwykle ważny. Pierwsze pytanie jakie musimy sobie zadać 'Co chcę grać?'. To bardzo ważne pytanie ze względu na duże zróżnicowanie brzmienia, czyli nie ma gitary do wszystkiego.
Zacznijmy od najbardziej popularnej gitary klasycznej.
Gitara klasyczna charakteryzuje się nylonowymi strunami oraz szerokim gryfem. Jeżeli chcesz grać m.in. muzykę klasyczną to ta gitara jest właśnie dla Ciebie.
Gitara akustyczna wyróżnia się od klasycznej tym, że ma metalowe struny, węższy gryf oraz wcięcie w pudle rezonansowym pozwalające na granie solówek oraz na większą dynamikę dźwięku. Przy tej gitarze brzmienie jest bardziej metaliczne i gra się na niej odrobinę trudniej - bardziej bolą palce ;-) ale zazwyczaj przy graniu używa się kostki. Polecana dla wszystkich, którzy chcę grać m.in. muzykę rockową, ale akustycznie.
Gitara elektroakutyczna, jest to gitara akustyczna, która posiada kilka cech gitary elektrycznej takich jak: wbudowany przetwornik piezoelektryczny, regulatory na górze pudła bardzo często jest także zbudowany tuner. Gitarę tą można podłączyć do wzmacniacza. Idealna dla tych, którzy mają grać na scenie.
Gitara elektryczna charakteryzuje się cienką wyciętą 'dechą', wąskim lekko zaokrąglonym gryfem, większą ilością progów.Zazwyczaj posiada od 2 do 3 wbudowanych przetworników oraz regulację głośności oraz barwy. Przetworniki możemy podzielić na pojedyncze, podwójne, zwykłe i aktywne.
- Pojedyncze - przeznaczone raczej do grania rocka, do bardziej spokojnych czystych dźwięków,
- Przetworniki podwójne - dają więcej 'mięcha', czyli są dobre do bardziej ciężkiego rytmicznego grania
- Przetworniki aktywne - dodatkowo wzmacniają sygnał, łatwiej się gra takie techniki jak legato, tapping
W gitarze elektrycznej mamy trzy rodzaje mostków - stały, ruchomy w jedną stronę, ruchomy w dwie strony - te dwa ostatnie to tak zwane gitary z wajchą, dzięki której uzyskujemy efekt tremolo. Przy mostku ruchomym w dwie strony gitara posiada blokadę strun przy główce gryfu, która ma zapobiegać rozstrajaniu.
Temat gitar ich rodzajów oraz zastosowania zapewne nigdy się nie kończy. Mamy nadzieję, że udało nam się jednak po krótce opisać najistotniejsze fakty. W następnej notce zamieścimy informację o markach gitar oraz o podstawowych technikach gry na gitarze.
Jeżeli macie jakieś pytania, nurtuje Was jakiś temat związany z gitarami śmiało piszcie. Jesteśmy do Waszej dyspozycji! :-)
Super pościk..musze sobie sprawić gitarę:)
OdpowiedzUsuńMoim zdaniem bardzo fajnie opisany problem. Pozdrawiam serdecznie.
OdpowiedzUsuńFaktycznie ja również jestem zdania, że samo posiadanie gitary i granie na niej jest świetną sprawą. Jeśli szukamy jakiejś gitary klasycznej to właśnie na stronie https://e-gitara.net.pl/ranking-gitar-klasycznych/ na pewno znajdziemy odpowiednią pomoc.
OdpowiedzUsuńŚwietna sprawa. Pozdrawiam serdecznie.
OdpowiedzUsuńJak najbardziej samo rozpoczęcie grania na gitarze jest niezwykle ważne i muszę przyznać, że ja także się aktywnie uczę. Mogę również każdemu polecić przeczytanie artykułu https://stalowemiasto.pl/artykuly/artykuly.php?mode=pokaz&id=50579 gdzie fajnie opisano to jak szukać gitary akustycznej.
OdpowiedzUsuń